Program

Obejrzyj program turnieju klikając w obrazki:

Pobierz program w wersji PDF (wersja do wydruku) – POBIERZ

 


21 czerwca 2019 , piątek
10:00 – 17:00
Polsko-czeska konferencja „Anna Świdnicka – Śląsk – Czechy – Europa” z okazji 680. rocznicy urodzin Anny Świdnickiej

 10.00 Otwarcie
10.30 Referaty i dyskusja
      dr Sobiesław Nowotny (Świdnica) – Układ sukcesyjny Bolka II z Karolem IV w 1353 r.
      prof. PhDr. Lenka Bobková, CSc. (Praga) –  Księstwo świdnickie w budowaniu Korony Królestwa Czeskiego
12.00 przerwa kawowa
12.15 Spotkanie dyskusyjne z aktorami serialu „Korona królów”
13.15 przerwa obiadowa
14.30 Referaty i dyskusja
     mgr Zbigniew Malicki (Świdnica) – Śladami Anny świdnickiej(Śląsk – Czechy – Europa)
     dr Roman Stelmach (Wrocław) – Małżeństwo Anny świdnickiej i Karola IV w dokumentach archiwalnych
    prof. PhDr. Irena Korbelářová,Dr., prof. PhDr. Rudolf Žáček,Dr. (Opawa) – Stolování s Annou svidnickou
16.40 Podsumowanie i zamknięcie obrad, pożegnalna kawa

*******************************************
Organizator zastrzega możliwość dokonania zmian w programie.

sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury –  wstęp wolny po wypełnieniu formularza na stronie internetowej Urzędu Miasta – link


22 czerwca 2019, sobota
10:00
uroczyste otwarcie I Międzynarodowego Śląskiego Turnieju Rycerskiego o pierścień Anny Świdnickiej

Rynek

 

11:00 – 20:00

zmagania grup rekonstrukcyjnych zaproszonych od udziału w Turnieju oraz dodatkowe atrakcje:
– pokazy ujeżdżenia, woltyżerki i walki konnej w wykonaniu czołowej polskiej grupy kaskaderskiej Apolinarski Group
– pokazy alchemii średniowiecznej przedstawi Ars Alchemia
– pokazy katowskie w wykonaniu grupy Katostwo Nyskie
– występ zespołu HUN-OK z Węgier

11:00 – 11:30 – pokazy katowskie
11:30 – 12:00 – pokazy tańca – Hun – OK
12:00 – 12:30 – pokazy alchemii
12:30 – 13:00 – pokazy katowskie
13:00 – 13:30 – pokazy tańca – Hun – OK
13:30 – 14:00 – teatrzyk dla dzieci – “Opowieść o Maćku i Borucie”
14:00 – 14:30 – pokazy konnicy
14:30 – 15:00 – pokazy fechtunku – traktaty na miecz długi
15:00 – 15:30 – pokazy katowskie
15:30 – 16:00 – pokazy alchemii
16:00 – 16:30 – rycerskie walki pokazowe
16:30 – 17:00 – pokazy tańca – Hun – OK
16:30 – 18:30 – Rycerski turniej bojowy o Piszczel z Tannenbergu
17:00 – 17:30 – pokazy katowskie
17:30 – 18:00 – pokazy alchemii
18:00 – 18:30 – pokazy tańca – Hun – OK
18:30 – 19:00 – pokazy konnicy
19:00 – 19:15 pokaz strojów średniowiecznych  – wprowadzenie do inscenizacji
19:15 – Widowisko plenerowe – oblężenie Świdnicy w 1345 roku, zawarcie pokoju oraz wydanie Anny Świdnickiej za żonę królowi czeskiemu Karolowi IV Luksemburskiemu oraz koronację Anny na cesarzową rzymską.

tereny zielone pomiędzy ulicami Pionierów, Śląską i Brzozową

dodatkowo na polu turniejowym zostaną rozegrane konkurencje turniejowe dla bractw walczących o pierścień:

11:30 – 13:00 – konkurs łuczniczy
13:00 – 14:30 – konkurs na machinach Mistrza Pagińskiego
14:30 – 15:30 – bieg rycerski
15:30 – 16:30 – bieg białogłów

 

10:00 – 22:00
Wioska kramarzy i rzemieślników

– pokazy dawnego rzemiosła m.in. garncarstwa, szewstwa przędzenia, piśmiennictwa i iluminacji, zielarstwa, wikliniarstwa, płatnerstwa, nożownictwa, bartnictwa

Coś dla ciała

– browary rzemieślnicze, pieczywo ekologiczne, słodkości wytwarzane ręcznie i inne atrakcje kulinarne

parking przy ulicy Śląskiej vis a vis OSiR

20:00

Koncert zespołów Totus Musicus i Roderyk
parking za lodowiskiem OSiR


23 czerwca, niedziela
11:00 – 14:00
Rycerze dzieciom – gry i zabawy dla dzieci organizowane przez bractwa rycerskie uczestniczące w turnieju.

tereny zielone pomiędzy ulicami Pionierów, Śląską i Brzozową

 

11:00 – 15:00
Wioska kramarzy i rzemieślników oraz coś dla ciała

parking przy ulicy Śląskiej vis a vis OSiR

14:30
Uroczyste zakończenie Turnieju i rozdanie nagród