Anna Świdnicka

  Parler Piotr, Anna świdnicka
rzeźba w tryforium katedry Św. Wita w Pradze


Anna świdnicka (1339-1362) – córka Henryka II świdnicko-ziębickiego, bratanica Bolka II, księcia świdnicko – jaworskiego, żona Karola IV Luksemburskiego, króla czeskiego i cesarza rzymskiego, matka Wacława IV, króla czeskiego i niemieckiego oraz Elżbiety, żony księcia Austrii Albrechta III Habsburga.

Anna świdnicka urodziła się w 1339 roku, prawdopodobnie w Świdnicy. Była córką księcia świdnickiego Henryka II, brata Bolka II, i Katarzyny, której pochodzenie jest nieznane. Po śmierci ojca wychowywała się na dworze w Budzie pod opieką węgierskiej królowej-matki Elżbiety Łokietkówny, gdzie otrzymała wszechstronne wykształcenie. Umiejętność pisania umożliwiła późniejszej cesarzowej korespondencję z wybitnymi postaciami epoki, między innymi z Francesco Petrarką. Przebywała tam do roku 1353.

W wyniku zawarcia układu sukcesyjnego pomiędzy Bolkiem II świdnickim a królem Czech Karolem IV w roku 1353 została żoną Karola IV. Ślub odbył się w Budzie w obecności księcia świdnickiego Bolka II, królów Kazimierza Wielkiego i Ludwika Węgierskiego, książąt Ludwika VI Bawarskiego, Rudolfa I Saskiego i Albrechta II Austriackiego oraz przedstawicieli Wenecji.
Po ślubie małżonkowie udali się do Świdnicy, gdzie Anna odebrała hołd od miast księstwa. Bolko II wydał nowy akt sukcesyjny, na mocy którego, po jego bezpotomnej śmierci oraz jego żony księżnej Agnieszki Habsburg, ziemie księstwa świdnicko – jaworskiego dziedziczyć miała Anna i jej dzieci.

W Pradze, w tym samym roku, Anna została koronowana na królową Czech, a w roku 1354 w Akwizgranie na królową rzymską. W tym samym roku odbyła się w Rzymie koronacja cesarska.
W 1355 roku urodziło się pierwsze dziecko Anny świdnickiej i Karola IV, córka Elżbieta. Drugie dziecko, oczekiwany syn Wacław, późniejszy król czeski i niemiecki, przyszedł na świat w roku 1361. Niestety przy narodzinach trzeciego dziecka w1362 roku w Pradze cesarzowa zmarła. Została pochowana w podziemiach Katedry św. Wita, Wacława i Wojciecha w Pradze.


Karol IV i Anna Świdnicka. Malowidło na zamku Karlsztejn (Karlštejn)


Źródło: Katarzyna Giedrys-Woźny – Anna świdnicka (1339-1362) królowa czeska, cesarzowa niemiecka,cesarzowa rzymska Pakiet edukacyjny – Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu Filia w Świdnicy